Belka
Środa, 20 Marca 2019   imieniny: Aleksandra, Klaudia, Anatol
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jak podwyższyć emeryturę.

Data publikacji: 2018-08-03, Data modyfikacji: 2018-08-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Emeryt ma prawo do przeliczenia świadczenia, czyli do ponownego obliczenia wysokości przyznanej emerytury. Trzeba pamiętać, że jest to możliwe tylko na wniosek i w przypadku określonym w ustawie. Przeliczeniu mogą podlegać wszystkie emerytury. Jego skutkiem będzie zmiana wysokości świadczenia. Jeśli zdarzyłoby się, że przeliczenie obniżyłoby wysokość emerytury to świadczenie będzie wypłacane w dotychczasowej wysokości. W przypadku emerytur przyznawanych na starych zasadach przeliczenie polega na doliczeniu okresów przepracowanych przed przejściem na emeryturę np. gdy odnaleziono dokumenty potwierdzające pracę, których nie uwzględniono podczas poprzedniego przeliczenia. Można też doliczyć okresy przepracowane już po przejściu na emeryturę, co jest możliwe po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Istnieje także możliwość przeliczenia podstawy wymiaru, z uwzględnieniem zarobków uzyskanych zarówno przed, jak  i po przyznaniu emerytury. We wniosku należy zaznaczyć na jakim przeliczeniu nam zależy i dołączyć dokumenty. Przy przeliczeniu ze względu na staż pracy, konieczne będą świadectwa pracy, zaświadczenie o kontynuowaniu zatrudnienia, a przy przeliczeniu podstawy wymiaru wysokość zarobków określona na druku ZUS Rp-7. Postępowanie przebiegać będzie sprawniej, jeśli wcześniej wnioskujący zadba o przygotowanie odpowiednich dokumentów. Gdy osoba uprawniona do emerytury przyznanej przed 2009 r. nie miała dokumentów potwierdzających wysokość zarobków, to  do obliczenia podstawy wymiaru przyjmowano wynagrodzenie „zerowe”. Od 2009 r. ustala się wynagrodzenie minimalne. Ci, którzy dotychczas nie zgłosili wniosku o „zamianę” wynagrodzenia zerowego na minimalne, mogą to zrobić w każdej chwili, bez dodatkowych dokumentów. W przypadku doliczania zarobków może się zdarzyć tak, że przy ubieganiu się o emeryturę ubezpieczony nie miał dokumentów potwierdzających wysokość najlepszych zarobków, a dokumenty takie udało mu się zdobyć później. Wówczas może on zgłosić wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru z ich uwzględnieniem. Inna możliwość podwyższenia emerytury dotyczy przypadków, w których wskazywane są zarobki uzyskane w całości lub w części po przyznaniu emerytury. ZUS przeliczy podstawę wymiaru z uwzględnieniem tych zarobków pod warunkiem, że nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od dotychczasowego. Osobom, które nabyły emerytury według nowych zasad i np. pracują, także przysługuje prawo do ponownego obliczenia ich wysokości. Przeliczenie polega na doliczeniu składek odprowadzonych po przejściu na emeryturę. Wniosek można złożyć raz w roku.  Ponadto zmiany wdrożone               w 2015 r. w zakresie ustalania kapitału początkowego oznaczają, że część tych osób może liczyć na wyższe emerytury, dotyczy to zwłaszcza kobiet przebywających na urlopach wychowawczych przed 1999 r. i absolwentów studiów wyższych. Przy przeliczaniu nowych emerytur wystarczy sam wniosek. Źródło: Materiały prasowe.

Pełna treść wiadomości na: pruszcz.com/?p=7251
pruszcz.com, Źródło artykułu: pruszcz.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   




  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  gdański

  Powiat gdański – leży w północno-wschodniej części województwa pomorskiego, a jego siedzibę stanowi Pruszcz Gdański. W skład liczącego 104 tys. mieszkańców powiatu wchodzi gmina Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie.

  Na licznych szlakach będzie okazja zobaczenia wielu zabytków, wśród nich Pałac Steffensów, gotycki kościół w Cedrach Wielkich, DOM podcieniony w Koszowałach, dwór w Rusocinie. To zaledwie część z listy zabytków o charakterze sakralnym i świeckim. Warto pamiętać o wyróżniających się przyrodniczych i krajobrazowych wartościach powiatu. Objęte są one różnymi formami ochrony. Występuje tu 75 pomników przyrody, cztery rezerwaty, a także fragmenty czterech obszarów chronionego krajobrazu.      

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola